Paweł Skawiński podczas Letniego Festiwalu Literatury „Morze bez fikcji”
2012-07-21

 

Pierwsza edycja Letniego Festiwalu Literatury Morze bez fikcji odbędzie się na początku sierpnia.  Impreza ma na celu popularyzację czytelnictwa i stworzenie w czasie sezonu letniego okazji do zetknięcia się z wartościową literaturą non-fiction. Jej organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim.

W programie festiwalu (3-5 sierpnia) przewidziane są spotkania z najlepszymi polskimi reporterami, fotoreporterami, podróżnikami i biografami. Pierwszego dnia  będzie okazja do rozmowy z Pawłem Skawińskim o jego książce Gdy nie nadejdzie jutro (Dobra Literatura, 2011).

 

Program festiwalu

Piątek 3 sierpnia 2012 -  Podróże

„Gdy nie nadejdzie jutro” to reporterska opowieść o współczesnych Indiach i Nepalu. Żadna pocztówka z egzotycznej wyprawy czy kolorowy folder. Poznacie skromnych bohaterów, którzy mimo wielu przeszkód uparcie walczą o lepszy świat wokół siebie.

 

  • „Tybet”. Otwarcie wystawy fotografii Marcina Zaborowskiego i spotkanie z autorem, godz. 18:00

„Psów w Tybecie jest naprawdę dużo. Za dnia snują się jak otępiałe lub chowają w cieniu przed słońcem. Dzienna obojętność mija, nocą przeradzają się w dzikie bestie, którym schodzą z drogi nawet najbardziej twardzi.”

 

Sobota 4 sierpnia 2012  – Reportaż

  • „Matka Rosja”. Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, godz. 16:00

Z Jackiem Hugo-Bader em o Rosji rozmawia Katarzyna Kwiatkowska.

„Reporter z wielką pasją i darem wczuwania się w losy ludzkie kreśli obraz Rosji, jakiej nie znamy i nigdy byśmy nie poznali” (Bartosz Wieczorek, “Przegląd Powszechny”)

  • „Laska nebeska”. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem, godz. 20:00

M. Szczygieł opowie Arturowi Baranowskiemu o swojej fascynacji Czechami.

“Po przeczytaniu kilku rozdziałów zrozumiecie jedno: tej książki nie mógłby napisać Czech. Polak stara się swoich bohaterów zrozumieć, zamiast oskarżać” (Bohumil Pečinka, “Reflex”)

 

Niedziela 5 sierpnia  – Biografie

  • „Cybulski o sobie”. Spotkanie z Mariolą Pryzwan, godz. 12:00

Rafał Podraza w rozmowie z Mariolą Pryzwan, biografką Zbigniewa Cybulskiego o jej najnowszej książce i fascynacji ikoną polskiego kina.

 

  • „Marlene i Papusza”. Spotkanie z Angeliką Kuźniak, godz. 16:00

Angelika Kuźniak w rozmowie z Julianną Jonek o swojej najnowszej książce – biografii Papuszy oraz o pracy nad historią życia Marlene Dietrich.

 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim
ul. Nadbrzeżna 20

 

Polecamy!