Z GÓRY WIDAĆ TYLKO NIC
Strawiński dobiega czterdziestki. To kobieciarz zmęczony życiem, przepojony alkoholem i cierpiący na bezsenność. Do tego leń i lawirant – zmora każdego pracodawcy. Przed zwolnieniem chroni go rzadka umiejętność. Ma dar snucia takich historii, że nawet prezes firmy rozwścieczony na niego wytraca impet i pozwala się uwieść niezwykłym opowieściom. Cechuje je sarkazm, mocny język i obrazowość – a to wszystko ubrane jest w szaty baśni. Baśni dla dorosłych – realnych i współczesnych, nieunikających tabu, odsłaniających ludzkie słabości, uniwersalne prawdy i siłę namiętności.
WNĘTRZA WYPALONE LODEM
– Przepraszam, o czym jest ta książka?
– O kobietach.
– Tylko o kobietach?
– No i o zimie.
– Ktoś napisał książkę o kobietach i zimie?
– Tak.
– To chyba trochę nudne.
– Zależy od kobiet. No i od zimy.
Druga książka Arka Borowika, w której w rolę narratora wciela się czterdziestoletni Strawiński – singiel, leniwy pracownik korporacji, niegardzący alkoholem i przelotnymi romansami. Tym razem jest pogrążony w depresji z powodu wieku. Umiejętność lawirowania i opowiadania niezwykłych historii pozwala mu tak oszołomić prezesa firmy, że ten kolejny raz daje się uwieść pasjonującym opowieściom i znów nie wyrzuca z pracy Strawińskiego. W tym tomie Arek Borowik, za pośrednictwem Strawińskiego, prowokuje swojego przełożonego oraz czytelników do stawiania pytań o granice moralne w obliczu pragnień, żądz i miłości. Jak daleko jesteśmy w stanie je przesunąć i co potrafimy poświęcić, aby osiągnąć cel?
BŁAZEN W STROJU KLAUNA
Trzecia, ostatnia część cyklu „Mocna Rzecz o Namiętnościach”. Arek Borowik kolejny już raz – po mistrzowsku – serwuje nam intrygujące opowieści wbijające w fotel. W tej części na pierwszy plan wysuwają się obsesyjny pęd do sławy, chciwość, ślepa zemsta, przyjaźń i lojalność. Błazen w stroju klauna wnikliwie obserwuje szaleństwo, do którego się doprowadzamy, często niepostrzeżenie. Jego gorzki chichot słychać nad wszystkimi historiami. Są niebanalne oraz ponadczasowe. Powstały z inspiracji znanymi baśniami i przekazują uniwersalne prawdy na temat życia i podstawowych wartości. Znany już nam bohater, Strawiński, poszukuje sensu życia. Zauważa, że wpadł w szpony konsumpcjonizmu, od którego pragnie się wyzwolić. Jednocześnie, uwodząc historiami, nie pozwala nam uwolnić się spod władzy prozy Arka Borowika.