Akcja JESTEM OBOK I WSPIERAM

JESTEM OBOK I WSPIERAM

Dołącz do naszej akcji JESTEM OBOK I WSPIERAM! Organizowanej przez Wydawnictwo Dobra Literatura i Fundację Budząca się Szkoła.

Inspiracją do działania jest dla nas „Antybullyingowa książka dla dziewczyn” J. Woody, w której znajdziesz wiele wskazówek, jak uczynić świat lepszym, jak przeciwdziałać bullyingowi oraz w jaki sposób budować sieć życzliwości.

Stwórz w swojej szkole KLUB WSPARCIA!

Każdy jest ważny! Każdy może zmienić świat! Każdy może być iskrą! Połączmy nasze siły w walce z bullyingiem, hejtem i wykluczeniem. Razem możemy więcej! Razem jesteśmy ogniskiem, przy którym może ogrzać się każdy, kto tego potrzebuje!

Nasza akcja startuje 21 listopada 2023 r. w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia rozpalmy płomień życzliwości, który będzie trwał i rósł w nieskończoność! :)

Bądźmy dla siebie wsparciem, nie przeciwnikiem.

#BezHejtu, #BezPrzemocy!”

JAK TO ZROBIĆ?

1.           Burza mózgów

Porozmawiaj z kimś, kogo lubisz (kolegą, koleżanką, ulubionym nauczycielem, rodzicem). Zastanówcie się wspólnie, czy jest coś, co chcielibyście zmienić w swoim otoczeniu. Co możecie zrobić, żeby to osiągnąć? Zaplanujcie wspólnie realizację kilku nawet drobnych działań na najbliższy tydzień. Kiedy poczujesz, jak przyjemnie jest dać komuś wsparcie, zapewne wkrótce przyjdą Ci do głowy kolejne pomysły.

Na początek może to być coś prostego, ale bardzo pięknego:

–  Uśmiechnij się przyjaźnie do kogoś, kto jest smutny lub stoi samotnie.

–  Napisz na kartce jakieś wspierające zdanie i podaj je takiej osobie do ręki lub –  jeśli zbytnio się krępujesz –  przekaż jej tę kartkę bez zwracania na siebie uwagi. To może być naprawdę krótkie zdanie, np.: „Nie jesteś sam/a.”, „Jestem tutaj, jeśli potrzebujesz pogadać.”, „Dołącz do nas na przerwie/ po lekcjach.”

– Jeśli zobaczysz, że ktoś z Twoich znajomych nieprzyjemnie zachowuje się wobec innej osoby, stanowczo daj mu znać, że nie zgadzasz się na takie zachowanie. Nie możemy pozwalać na przemoc – zarówno wobec siebie, jak i wobec innych osób. W razie potrzeby, jeśli sam nie jesteś w stanie powstrzymać takiego działania, powiedz o tej sytuacji dorosłemu, któremu ufasz.

– Być może Ty także bywałeś nieprzyjemny wobec innych (np. poprzez docinki, wyśmiewanie, przezywanie, popychanie itp.). Takie przemocowe zachowania krzywdzą innych, a Tobie na pewno też nie poprawiły samopoczucia. Zrezygnuj z takich działań. Może nawet zdobędziesz się na przeprosiny wobec osób, które zraniłeś w ten sposób…?

2.           Szkolny Klub Wsparcia

Czy w Twojej szkole jest więcej osób, które chciałyby być iskrą, zmieniającą świat na lepszy? Powiedz swojemu nauczycielowi, dyrektorowi, psychologowi szkolnemu o naszej akcji i zapytaj, czy Twoja szkoła może się do niej przyłączyć.

Załóżcie Szkolny Klub Wsparcia, który łączyłby uczniów i nauczycieli, pragnących na co dzień wcielać w życie Wasze dobre pomysły. Razem możecie wymyślać różne okazje do celebrowania serdeczności i przyjaznych zachowań w Waszej szkole. Do Waszego Klubu zaproście również (a może nawet przede wszystkim) osoby, które zwykle stoją na uboczu. One mogą podpowiedzieć Wam, co byłoby dla nich największym wsparciem.

Niech Wasza szkoła stanie się przyjazną społecznością, w której każdy uczeń może czuć się bezpieczny i akceptowany.

3.           Ambasador Przyjaźni/Życzliwości/Wsparcia

Wewnątrz Waszego Klubu Wsparcia wytypujcie jedną lub kilka osób dorosłych, którym zaproponujcie zaszczytną funkcję Ambasadora Przyjaźni/Życzliwości/Wsparcia. Byłby to ktoś, komu ufacie i kogo lubicie (nauczyciel, psycholog szkolny, rodzic) i kto byłby Waszym przedstawicielem w świecie dorosłych. Do Ambasadora Przyjaźni/Życzliwości/Wsparcia będziecie mogli zwrócić się z Waszym problemem, a także z pomysłami na kolejne akcje w ramach akcji JESTEM OBOK I WSPIERAM!

4.           Inspiracja dla innych

Wasz Klub Wsparcia może złączyć siły z Klubami w innych szkołach. Siła dobroci, przyjaźni i życzliwości jest ogromna! Pokażcie wszystkim, jak wielką macie moc!

Samodzielnie, z grupą zaprzyjaźnionych osób lub z członkami nowo powstałego Klubu Wsparcia nagraj filmik lub zrób foto-relację z działań jakie podjęliście u siebie w ramach akcji i przyślij je do nas na adres: redakcja@dobraliteratura.pl (najlepiej w formie linku do przygotowanych treści). My umieścimy je na naszych stronach i w mediach społecznościowych, aby inspirować kolejne osoby do podejmowania wspierających działań.