Andrés Neuman w Warszawie

Obdarzony iskrą bożą. Literatura XXI w. będzie należała do Neumana oraz do kilku podobnych mu braci krwi. – Tak o Neumanie powiedział kiedyś Roberto Bolaño. 

Andrés Neuman urodził się w 1977 roku w Buenos Aires. Syn argentyńskich muzyków emigrantów, dorastał w Granadzie, gdzie wykładał później literaturę latynoamerykańską na Uniwersytecie. Obecnie jest publicystą Revista Ñ dziennika Clarín (Argentyna) i dodatku kulturalnego dziennika ABC (Hiszpania). Regularnie pisze bloga Microrréplicas, uznanego za jeden z najlepszych hiszpańskojęzycznych blogów literackich. Podróżnik stulecia, wydany w j. polskim (2011) przez Dobrą Literaturę, zdobył w Hiszpanii Nagrodę Alfaguara, Nagrodę Tormenta i Nagrodę Krytyki przyznawaną przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Krytyków Literackich.

Autor, na zaproszenie Instytutu Cervantesa z Warszawy i Wydawnictwa Dobra Literatura, odwiedził Polskę w dniach 4-7 marca 2012 r.  Przedstawiamy krótką  fotorelację z tych spotkań.  Nie zamieszczamy zdjęć z poniedziałkowej rozmowy z pisarzem w porannym programie „Kawa czy herbata”, gdyż można było obejrzeć tę rozmowę na żywo 5 marca o 7.40 w programie pierwszym TVP. Dla tych, którzy nie zdołali wstać tak wcześnie bądź nie mogli tego zrobić z innych powodów, załączamy link fragmentu audycji. Możecie nadrobić tę zaległość oglądając: KAWA CZY HERBATA

 

Spotkanie ze studentami w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak widać frekwencja dopisała a dyskusję przerywały brawa zgromadzonej publiczności.
Na zdjęciu Autor w otoczeniu prowadzących spotkanie (od lewej) Agnieszka Flisek oraz Barbara Jaroszuk-Żuradzka.

 

Dyskusja z udziałem pisarzy: Andrés Neuman, David Toscana.

Autorzy podczas spotkania w Instytucie Cervantesa w Warszawie dnia 6 marca 2012 r.

Wizyta w programach radiowych.

W trakcie nagrania audycji radiowej "Jedynki" - (od lewej) ciężko pracująca jako tłumaczka, tym razem słów wypowiadanych (nie zapisanych na stronach powieści) Magdalena Okła, redaktor Magdalena Mikołajczuk oraz gość programu.

Wysłuchaj  audycji Magdaleny Mikołajczuk z cyklu MOJE KSIĄŻKI wyemitowanej w radiowej „Jedynce” 7 marca o godz. 20.10 (pierwsza część audycji „Skandalista prowokator”).

 

Wizyta w studiu Programu Drugiego Polskiego Radia. Od lewej redaktor Ewa Stocka, Magdalena Okła (tłumaczka) oraz Autor.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Andresem Neumanem przeprowadziła Ewa Stocka-Kalinowska. Audycja Programu Drugiego Polskiego Radia z 19 marca pt. PISARZ W LABIRYNCIE MIASTA.

 

Nieodłączny element spotkań z autorem…

... i co ważne, każdy wpis z dedykacją od Autora różnił się od poprzednich a to niełatwe przy takim zainteresowaniu.

 

Rozmowy z czytelnikami były ważnym elementem wszystkich spotkań.

 

I ciąg dalszy unikatowych autografów.

 

Na koniec „rodzinne” zdjęcie autora wraz z przedstawicielami Wydawnictwa i Instytutu Cervantesa w Warszawie.

 

Od lewej: dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie Yolanda Soler Onis, szefowa Wydawnictwa Agnieszka Brzezińska, Andrés Neuman, koordynujący wizytę Henryk Barna oraz tłumaczka powieści Magdalena Okła.

 

Fotorelacja Henryk Barna