NEUMAN ANDRÉS

Neuman Andrés

Andrés Neuman urodził się w 1977 roku w Buenos Aires w Argentynie, gdzie spędził dzieciństwo. Dorastał w Grenadzie w Hiszpanii, do której wyemigrował wraz z rodzicami, z wykształcenia muzykami. Ukończył filologię hiszpańską na Uniwersytecie w Grenadzie, gdzie następnie wykładał literaturę iberoamerykańską. W plebiscycie ogłoszonym przez The Hay Festival znalazł się na liście Bogotá-39 wśród wybitnych młodych pisarzy z Ameryki Łacińskiej. Następnie w konkursie zorganizowanym przez czasopismo „Granta” zdobył wyróżnienie jako jeden z najlepszych młodych pisarzy hiszpańskojęzycznych. W wieku 22 lat opublikował swoją pierwszą powieść Bariloche, za którą otrzymał I nagrodę w Konkursie im. Jorge Herraldego. Została ona również uznana przez dziennik „El Mundo” za jedną z dziesięciu najlepszych powieści roku. Jego kolejne książki to La vida en las ventanas oraz Una vez Argentina, która również otrzymała I nagrodę w Konkursie im. Jorge Herraldego. Jego czwarta powieść El viajero del siglo (Podróżnik stulecia, przetłumaczona na dziesięć języków) otrzymała Nagrodę Alfaguara, wyróżnienie jako książka roku, przyznane przez najważniejsze holenderskie czasopisma, oraz została uznana przez krytyków „El País” i  „El Mundo” za jedną z pięciu najlepszych książek roku napisanych w języku hiszpańskim, otrzymując także prestiżową Narodową Nagrodę Krytyków Literackich w Hiszpanii.

Nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura ukaże się powieść Podróżnik stulecia (tytuł oryginalny El viajero del siglo), która zdobyła XII Premio Alfaguara de Novela 2009.
Celem Premio Alfaguara de Novela jest przyczynianie się do znoszenia granic narodowościowych i geograficznych dzielących użytkowników języka hiszpańskiego.

Strona autora www.andresneuman.com

Fot. © Pepe Marín