Co obciąża nasze dzieci i jak możemy im pomóc – nowy artykuł w serwisie Juniorowo!

juniorowo - Michael Schulte-Markwort

Pod koniec października, miała miejsce premiera książki Michaela Schulte-Markworta„Zaburzenia u dzieci i młodzieży. Co obciąża nasze dzieci i jak możemy im pomóc”. Jest to kolejny tytuł dyrektora medycznego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Kliniki Uniwersyteckiej w Hamburgu Eppendorfie (UKE) oraz Szpitala Dziecięcego w Altonie. Jego wcześniejsza książka „Wypalone dzieci” cieszyła się ogromną popularnością nie tylko wśród rodziców, ale także pedagogów.
Kilka dni temu, w serwisie Juniorowo, pojawił się artykuł Elżbiety Manthey na podstawie najnowszej książki Markworta. Serdecznie zapraszamy do lektury! KLIKNIJ TUTAJ!

Wiem, jaki katar przejdzie po kilku dniach, a jaki zapowiada dłuższe kłopoty. Po brzmieniu kaszlu poznaję, czy to tylko nieszkodliwe załaskotanie w gardle mojej córki, czy też początek infekcji. Przykładając dłoń do czoła potrafię zaskakująco precyzyjnie określić temperaturę. Rozróżniam kilka znaczeń komunikatu „boli mnie brzuszek”. Wiem to wszystko i potrafię, bo jestem mamą, a podstawowa wiedza o zdrowiu i chorobach dzieci jest w oczywisty sposób wpisana w tę rolę. Podobnie powinno być z wiedzą dotyczącą zdrowia i zaburzeń dziecięcej psychiki.

Podobnie, jak odróżniamy kaszel mokry od suchego i ból brzucha związany ze zbyt dużym deserem od tego zwiastującego większe kłopoty, tak uważam, że każdy rodzic potrzebuje podstawowej wiedzy o psychice dzieci, jej rozwoju oraz o możliwych trudnościach i zaburzeniach. Nie chodzi o to, byśmy zastąpili psychologów i psychiatrów, ale o to, byśmy wiedzieli, na co zwracać uwagę, co w zachowaniu dzieci powinno obudzić naszą czujność i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dokładnie tak, jak to się dzieje w przypadku kaszlu, kataru, czy biegunki.

Książkę „Zaburzenia u dzieci i młodzieży” można znaleźć m.in. w księgarni internetowej Literatura Inspiruje- KLIKNIJ TUTAJ!