Kim jest autorka „Pułapki nadopiekuńczości” – Julie Lythcott-Haims?

Kristina Vetter

Już 21 sierpnia będzie miała premierę książka Julie Lythcott-Haims- „Pułapki nadopiekuńczości.Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo?”.

Z tej okazji warto przybliżyć postać autorki książki o „helikopterowych rodzicach”. Jest to używany w Ameryce zwrot oznaczający rodziców, którzy krążą nad dziećmi jak śmigłowiec ratunkowy, nie dając im szansy, by nauczyły się brać odpowiedzialność za swoje życie.

Julie Lythcott- Haims przez dekadę była dziekanem prestiżowego Uniwersytetu w Stanford. Jest też autorką poczytnych poradników psychologicznych takich jak: „Jak wychować Dorosłego? Uwolnij się od pułapki konieczności przygotowania dziecka do odniesienia sukcesu”. Pani profesor stara się pokazać rodzicom, jak negatywne skutki ma nadopiekuńcze wychowanie. (…) Julie próbuje też przekonać , że nie ma nic gorszego niż nadopiekuńczość i wychowywanie dziecka w przekonaniu, że wszystko mu się należy, a świat jest zły. Błędne jest też naciskanie na sukces… (…) Zdaniem Lythcott-Haims, tylko rodzice autorytatywni potrafią wychować dobre i szczęśliwe dziecko okazując mu dużo miłości, ale równocześnie wprowadzając rozsądne zasady. To te dzieci mają najsilniejszą osobowość i wysoką samoocenę. (…) Dziecko, które widzi, że ktoś zawsze pozmywa za nie naczynia czy pościeli łóżko, uczy się, że i w przyszłości znajdzie się ktoś, kto będzie wykonywał za nie obowiązki, a chyba nie o takie młode pokolenie nam chodzi, prawda?

podaj.to, 7 sposobów na wychowanie dziecka, które będzie samodzielnym, wspaniałym dorosłym.