Które książki zrobiły na Was w tym roku największe wrażenie?

Noc w Berlinie

Na to pytanie odpowiada Bartosz Szczygielski, stały felietonista smakksiążki.pl . Pierwszym z trzech tytułów jest „Noc w Berlinie” Grzegorza Kozery. Jest to opowieść o miłości i namiętnościach w czasach totalitaryzmu, kiedy niemal każdy wybór decyduje o życiu lub śmierci.

Trochę inne spojrzenie na to jak rozumiemy historię II wojny światowej. Bardziej ludzkie. (…) Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po tego autora gwarantuję Wam, że będziecie częściowo onieśmielenie-zachwyceni.

Bartosz Szczygielski

Berlin, lata dwudzieste, lata trzydzieste.
Joachim Werner to syn polskiej Żydówki zafascynowanej ideą rewolucji socjalistycznej i niemieckiego anarchisty. Już jako nastolatek sprzedaje swoje pierwsze obrazy i szybko zyskuje uznanie w środowisku artystycznym. O względy młodego malarza zabiegają marszandzi oraz kobiety zauroczone jego talentem, gotowe słono zapłacić za możliwość pozowania słynnemu artyście.

Wkrótce do władzy dochodzą naziści. Berlin, stolica muzeów, teatrów, kina i kabaretu, z miesiąca na miesiąc przeobraża się w miasto brunatnych koszul.
Wprowadzane są kolejne ograniczenia i zakazy, nasilają się represje. Bohater boleśnie przekonuje się, że w świecie opętanym szaleństwem ideologii nazistowskiej nie ma prawa być Niemcem… i nie ma prawa być artystą.

Pewnego dnia na jego drodze staje piękna i tajemnicza skrzypaczka Milena Janska. W świecie terroru miłość zdaje się jedynym okruchem normalności. Aż do czasu nocy kryształowej…

“Noc w Berlinie” dopełnia cykl cenionych powieści Kozery: “Berlin, późne lato” i “Króliki Pana Boga” – wszystkie części można czytać niezależnie.

 

Kolejną polecaną przez Szczygielskiego książką jest „Outsider” Stephena Kinga oraz „Miejsce i imię” Macieja Siembieda. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania nagrania TUTAJ!