Nadmierna nadopiekuńczość – program „24 Godziny” TVN24 BiS

Nadmierna nadopiekuńczość, czyli tzw. „Helicopter parenting”, czym jest i dlaczego szkodzi naszym dzieciom?

Większa nerwowość i rozchwianie emocjonalne, to tylko niektóre ze skutków ubocznych jakie dotykają dzieci w wyniku rodzicielskiej nadopiekuńczości. Zachęcamy do wysłuchania wyników ośmioletnich badań, przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu w Minnesocie.

Badano grupę rodziców i ich dzieci, które dorastały od 2. do 10. roku życia. Okazało się, że młodzi ludzie, których rodzice wykazywali nadopiekuńczość, trudniej nawiązywały kontakty z rówieśnikami czy radziły sobie z różnymi sytuacjami w szkole, gdy rodziców przy nich nie było.

O szczegółach opowiadał Mateusz Walczak w programie „24 Godziny” TVN24 BiSKLIKNIJ TUTAJ!

Dla wszystkich osób zainteresowanych tematem, polecamy naszą książkę „Pułapka nadopiekuńczości. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo?” autorstwa Julie Lythcott-Haims.

Nadmierna nadopiekuńczość książka

W zasadzie od początku rozumiemy, że dziecko to indywidualna jednostka, ale jednocześnie chcemy, aby swój pierwszy krok postawiło w miejscu, w którym my zostawiliśmy nasz ostatni. Chcemy je wspierać, aby czerpało z tego, co wiemy i co możemy mu zapewnić. Chcemy, aby sięgało po dyscypliny, dzięki którym będzie mogło się rozwijać, i korzystało z okazji, które zmaksymalizują jego możliwości. Wiemy, czego trzeba w dzisiejszym świecie, aby odnieść sukces, i chętnie chronimy nasze dzieci oraz nimi kierujemy. Chcemy je wspierać na każdym zakręcie życia – bez względu na cenę. Czy jednak ich nie krzywdzimy, starając się za bardzo?
„Pułapka nadopiekuńczości” to książka o rodzicach, którzy przesadnie angażują się w życie swoich pociech. O miłości i lęku ukrytych pod nadmiernym zaangażowaniem. I o tym, jak możemy pomagać naszym dzieciom osiągać więcej sukcesów, stosując inne podejście wychowawcze.