WYŁĄCZ SIĘ! „Epidemia smartfonów” w serwisie Granice.pl

Epidemia smartfonów

Serdecznie zapraszamy do przeczytania nowego artykułu Piotra Piekarskiego, przygotowanego dla serwisu Granice.pl – KLIK! Opublikowany tekst inspirowany jest najnowszą książką Manfreda Spitzera: „Epidemia smartfonów” i dotyczy wpływu smartfonów na nasze zdrowie.

Czy smartfony są szkodliwe?

Pytanie to zadają sobie przede wszystkim rodzice, nim podejmą decyzję o podarowaniu swoim dzieciom pierwszego smartfona. Z jakimi zagrożeniami należy wówczas się liczyć? Pisze o tym Manfred Spitzer w książce Epidemia smartfonów, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura. Autor przytacza w niej liczne wyniki badań i płynące z nich wnioski, uwypuklając negatywne konsekwencje nadmiernego rozpowszechnienia smartfonów. Oto najważniejsze spośród nich:

Choroby i zaburzenia powodowane przez nadmierne używanie smartfonów

Smartfony w negatywny sposób wpływają na ludzkie zdrowie – co do tego badacze są zgodni. Najbardziej oczywistą konsekwencją jest krótkowzroczność, spowodowana wpatrywaniem się w obiekt znajdujący się w niewielkiej odległości. W sposób szczególny problem dotyczy najmłodszych – to właśnie w okresie dorastania rozwijają się również gałki oczne i to wówczas istnieje największe ryzyko postępu krótkowzroczności w wyniku korzystania z telefonu.
 
Korzystanie ze smartfona wypiera inne, z pozoru mniej atrakcyjne zajęcia. W wyniku coraz większego rozpowszechnienia smartfonów mniej czasu spędzamy w ruchu, prowadzimy siedzący tryb życia, rezygnujemy ze sportu, a nawet – z wychodzenia z domu. Wpływa to na postępującą epidemię otyłości, która z kolei prowadzi do cukrzycy typu II i nadciśnienia. Korzystanie ze smartfona wpłynąć może również na wykształcenie się wad postawy – wpatrując się w ekran smartfona, nieustannie pochylamy, opuszczamy głowę.

Całość artykułu do przeczytania – TUTAJ!

Jeśli „Epidemia smartfonów” wzbudziła Wasze zainteresowanie, to zapraszamy do naszej księgarni internetowe Literatura Inspiruje – KLIK! Znajdziecie tutaj wszystkie książki Manfreda Spitzera – w tym bestsellerową „Cyfrową demencję”.