Wypalenie zawodowe. Czym jest i jak go uniknąć?

Wstajesz rano z coraz większym trudem. Kawa nie rozbudza jak dawniej, a myśl o zbliżającym się dniu zamiast pobudzać – przytłacza. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że praca, która jeszcze nie tak dawno dostarczała ci satysfakcji, teraz męczy. Na nic nie masz ochoty, w dodatku dopada cię dziwaczne poczucie winy, że wewnętrzny ogień ni stąd ni zowąd przygasł i przestało ci już zależeć. Mało tego, zauważasz, że powoli tracisz nie tylko chęci, ale i poczucie sensu wykonywanej pracy. Wciąż to samo, a spektakularnych efektów brak. Może to tylko chwilowy brak motywacji, może gorszy dzień, dopadło cię zmęczenie? A może jednak odczucia dają ci wyraźny sygnał, że chodzi o wypalenie?

Wypalenie zawodowe. Czym jest?

Zespół wypalenia zawodowego polega na obniżeniu poczucia satysfakcji i sensu wykonywanej pracy, nawet jeśli jest ona zgodna z naszymi pasjami, zainteresowaniami i talentami. Dotyczy zwłaszcza osób, które pracują intensywnie z innymi ludźmi (nauczyciele, przedstawiciele handlowi, osoby piastujące wysokie i odpowiedzialne stanowiska kierownicze itd.). Przyczyną wypalenia zawodowego jest przeważnie nagromadzone zmęczenie (wynikające z nagromadzonego napięcia, stresu spowodowanego odpowiedzialnością) oraz brak nowych inspiracji.

Wypalenie zawodowe to proces, który zaczyna się powoli, by w pewnym momencie wybuchnąć z nagłą siłą.

Wypalenie zawodowe

Objawy wypalenia zawodowego

  1. Wyczerpanie fizyczne – chroniczne zmęczenie
  2. Utrata apetytu
  3. Bezsenność
  4. Różnorodne bóle bez wyraźnej przyczyny, także migrenowe bóle głowy
  5. Niezdolność do podejmowania decyzji
  6. Poczucie winy z powodu wyników swojej pracy
  7. Poczucie przytłoczenia pracą
  8. Utrata zaangażowania w pracę
  9. Niecierpliwość i wybuchy irytacji
  10. Utrata zainteresowań
  11. Niechęć do wprowadzenia jakichkolwiek zmian
  12. Uzależnienia (przyjmowanie środków uspokajających, używek)
  13. Poczucie braku siły
  14. Izolacja od innych
  15. Stany depresyjne

Jak sobie pomóc?

Jeśli jednak objawy dopiero zaczynają ci doskwierać, być może wystarczy korekta dotychczasowego stylu pracy i życia. Pamiętaj, że zarówno twoje ciało, jak umysł potrzebują odpoczynku i rewitalizacji. Już dziś zadbaj odpowiedniej jakości sen oraz dawkę codziennego ruchu. Wystarczy półgodzinny spacer, by dotlenić mózg i uspokoić rozbiegane myśli. Spróbuj też zadbać o odpowiednią dietę – zamiast zjadanych w pośpiechu niezdrowych przekąsek, wybieraj te produkty, które dostarczą ci niezbędnej energii oraz witamin. Warzywa, orzechy mogą okazać się świetnym zamiennikiem słodkich bułek i batonów. Wybierz odpowiednie dla siebie ćwiczenia obniżające stres i sukcesywnie je wdrażaj. Każdego dnia zadbaj o chwile, które pozwolą ci się zrelaksować i wyciszyć. Po odpoczynku postaraj się poszukać czegoś, co dodatkowo cię rozwinie, da nową energię – może to być na przykład jakiś kurs, który zwiększy twoje kompetencje i zwiększy motywację do pracy.

Wypalenie zawodowe fot. 2

 

Uwaga! Najcięższe objawy wypalenia wymagają specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Nie wstydź się prosić o pomoc.

 

Źródło: Pomoc ku równowadze. Małgorzata Taraszkiewicz

Zdjęcia: Pixabay, Pexels