Zbudowanie jak największego katalogu kompetencji do radzenia sobie z lękiem wymaga, by już w dzieciństwie, ale także później, samodzielnie rozwiązywać najwięcej jak najróżniejszych problemów i dzięki adekwatnym zachowaniom z sukcesem poradzić sobie z najliczniejszymi zagrożeniami.
Nie nauczy się tego ktoś, komu od dzieciństwa rodzice lub inni opiekunowie, chcący dla niego jak najlepiej, usuwają z drogi wszelkie problemy i trudności.
Jeśli chcemy chronić drogich nam ludzi przed złem, powinniśmy zadbać o to, by konfrontowali się z wciąż nowymi, także zagrażającymi sytuacjami. Oczywiście tylko z takimi, z którymi są w stanie poradzić sobie sami, ewentualnie z naszym niewielkim wsparciem.
Dzieci, młodzież i dorośli są w stanie przyswoić sobie wiedzę i kompetencje potrzebne do skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia wyłącznie dzięki osobiście zdobytym doświadczeniom, a nie z teorii.
W książce „Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym” neurobiolog Gerald Hüther w przystępny sposób, w oparciu o badania, tłumaczy jak ważne jest podejście do samego siebie, a także do innych oraz co zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym.