„Miłośnik Pragi i zwierząt”- fragmenty wywiadu z Grzegorzem Kozerą

kozera-grzegorz

W najnowszym numerze gazety kieleckiej „Wyborczej.pl” znajduje się wywiad z Grzegorzem Kozerą, w którym opowiada nie tylko o swojej nowej książce, ale również o samym sobie.

Niedawno miała miejsce premiera szóstej już powieści tego kieleckiego poety, prozaika i dziennikarza. Mowa tutaj o wydanej przez nasze Wydawnictwo Nocy w Berlinie„. Powieść przedstawia historię Joachima Wernera – artysty żyjącego w przedwojennych Niemczech – którego kariera zostaje przerwana, gdy władzę zdobywają naziści. Jest to opowieść o miłości i namiętnościach w czasach totalitaryzmu, kiedy niemal każdy wybór decyduje o życiu lub śmierci.

 

Chciałem w tej książce pokazać, że nic nie jest dane raz na zawsze, a nasze spokojne i udane życie może lec w gruzach, gdy rządzą nieodpowiedzialni czy szaleni ludzie.

 

Noc w Berlinie” nawiązuje do Berlin późne lato” i Królików Pana Boga”. Przy czym pod względem chronologii rozgrywania się akcji jest pierwszą, obejmuje lata 20. i 30. ubiegłego wieku. To taki prequel tych dwóch powieści.

 

Dodatkowo w wywiadzie możemy dowiedzieć się co nieco o samym autorze:

 

Przez blisko dwie dekady był dziennikarzem nieistniejącego już Słowa Ludu”. Pierwszy tomik wierszy, Upadek”, wydał w wieku 26 lat. Piętnaście lat później ukazała się jego pierwsza powieść Biały Kafka”, a ostatnio praktycznie co roku kolejne: Droga do Tarvisio”, Berlin późne lato”, Co się zdarzyło w hotelu Gold” i Króliki Pana Boga’. W 2014 został laureatem Nagrody Miasta Kielce.

 

Ważną rolę w życiu autora odgrywają zwierzęta- sam jest właścicielem dwóch kotów i psa- oraz Praga, do której Pan Grzegorz uwielbia powracać. W niedzielę 20 maja odbędą się Warszawskie Targi Książki podczas, których Grzegorz Kozera będzie podpisywał swoją najnowszą powieść „Noc w Berlinie” (godz. 12:45-13.30, stoisko 104/D18).

Przed Panem Grzegorzem – w sobotę 19 maja – na Warszawskich Targach Książki, można będzie spotkać Aleksandrę Tyl– autorkę min. „Szalonej wiosny”, „Anielskiej zimy” oraz Piotra Adamczyka ze swoją najnowszą powieścią „Powiem ci coś”. Serdecznie zapraszamy!

 

https://web.facebook.com/events/382673825474565/