"Berlin, późne lato" i premiera w Matrasie

Związany z Kielcami pisarz Grzegorz Kozera podpisywał w kieleckiej Galerii Echo swoją najnowszą powieść „Berlin, późne lato”, której akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej w stolicy Niemiec.

Spotkanie odbyło się w  Księgarni Matras w piątek, 22 marca 2013 r.

Powieść „Berlin, późne lato” przywołuje niepokojący i melancholijny klimat utworów Ericha Marii Remarque’a. Kozera odszedł tym razem od współczesności, osadzając akcję powieści w Berlinie w 1943 roku. „Berlin, późne lato” to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Opowieść o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach, poświęceniu, zaufaniu i bezsilności jednostki wobec totalitaryzmu.

Jarosław Czechowicz (Krytycznym okiem) tak napisał w swojej recenzji – Najnowsza powieść Grzegorza Kozery to fabuła urzekająca prostotą i smutkiem. Takich historii mogło się rozegrać przed sześćdziesięcioma laty wiele. Kozera wymyśla, ale mamy wrażenie, że z wielką czułością i zainteresowaniem pochyla się nad losami ludzi, którzy doznali czułości za mało, a interesują się jedynie tym, czy dane im będzie przeżyć w okrutnej wojennej rzeczywistości. „Berlin, późne lato” to rozgrywająca się w 1943 roku opowieść o człowieku, którego oszukali najbliżsi i który w pewien sposób oszukał sam siebie.